Péče o plastová skla světel

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Světlomety s čirou optikou moderních automobílů jsou vyráběny z tvrzených polykarbonátů. Jako ochrana před zmatnění a snížením svítivosti jsou používány speciální laky, které se nanánšejí v ochranné vrstvě již přímo ve výrobě.


Přesto však provozem vozidla a nedostatečnou péčí dochází nejen k narušení této ochranné vrstvy, ale často i k poškození samotného materiálu skla.

Výsledkem jsou matná, zažloutlá světla s mizernou svítivosti a velmi nepěkným vzhledem. Často se můžeme s takovými poškozenými světly setkat i u poměrně nových vozů s nízkým počtem najetých kilometrů.

Co vše může způsobit takový stav?

Mechanické opotřebení:
Provozem vozidla dochází k opískování ochranné vrstvy prachem, jemným pískem a oprýskání většími, či menšími kamínky. Negativní vliv má i časté mytí v kartáčových myčkách.Takto narušená ochranná vrstva je mnohem více náchylnější k další destrukci.

Vysoká teplota:
Zejména použitím nevhodných a výrobcem nedoporučených žárovek. Dochází k vypálení ochranné lakové vrstvy a k celkovému zkřehnutí materiálu skel.

UV záření:
Ztráta pružnosti vlivem slunečního záření, nebo použitím nevhodných žárovek bez UV filtru.

Chemikálie:
Kapaliny do ostřikovačů skel, pokud je vozidlo vybaveno ostřikovači světel. Agresivní čistící přípravky. Zejména s obsahem silných louhů (hydroxid sodny, hydroxid draselný)

Zbytky hmyzu:
Hmyz ulpělý za letního provozu může při nedostatečně rychlém odstranění způsobit lokální naleptání a tím i poškození povrchu.

Řešení zmatnělých a neprůhledných skel.

Až na několik málo vyjímek nelze u světlometů vyměnit samostatné sklo. Výměna celého světlometu může vyšplhat až do částek několika desítek tisíc korun, dle vozidla a konstrukce světlometu. Na trhu je mnoho nabídek na renovace poškozených skel. Prováděné jsou dvěma způsoby.

Chemická renovace: 
Za použití speciálních chemických přípravků, které rozpustí poškozený ochranný lak a dokáží si poradit i se samotným polykarbonátem. Protože se jedná o rozpouštědla je otázkou jejich další vliv na strukturu a pevnost takto ošetřené plochy.

Mechanická renovace:
Vybroušení poškozené vrstvy za pomocí smirkových papírů a následné strojní vyleštění brusnými a leštícícmi pastami.

V obou případech dochází k částečnému, nebo úplnému odstranění původního ochranného laku z výroby. Odkrytý povrch plastu zůstává velmi náchylný k rychlému a opětovnému zamatnění a snížení světelné propustnosti. Jako řešení jsou používány přípravky na ochranu laků, či plastů. U nich však nelze očekávat srovnatelnou ochranu a především výdrž, jako je u originální lakové ochrany.

Jak pečovat o světlomety?

Používejte jen žárovky doporučené výrobcem vozu.

Vyhýbejte se agresivním čistícícm přípravkům s obsahem hydroxidu sodného, nebo hydroxidu draselného. Ty mohou způsobit až rozpraskání samotných skel. Velmi dobře čtěte složení autošamponů, odstraňovačů hmyzu a především kapalin do ostřikovačů skel, které kupujete. složení musí být uvedeno na obalu výrobku. Když už se nelze vyhnou použití takových přípravků, nikdy je nenechte dlouho působit, obzvlášť ve vysoké koncentraci, nenechte je zaschnout a velmi, velmi důkladně oplachujte čistou vodou.

Při voskování vozu po mytí navoskujte i světlomety. Zvýšíte tím ochranu. Pozor. Před aplikací vosku na sklo si nejdříve otestujte na malém nenápadném místě jeho neškodnost při styku s plastem. některé přípravky mají tendenci vytvářet na plastech nepříjemné bílé skvrny. Z našeho sortimentu jsou bezpečné Lahega GOLDEN WAXHagmans GLANS WAXHagmans WAXPOLISH

Toto vše platí obzvlášť u světlometů po renovaci!

Rychlý kontakt

CHEMIATEC s.r.o.
Chudenická 1059/30,
102 00 Praha 10

Telefon:: +420 776 794 794
Email: info@chemiatec.cz

 

Kdo je online

Právě přítomno: 100 hostů a žádný člen

Novinky na Facebooku

Copyright © 2017. CHEMIATEC - pro čištění, úklid a lesk. ..

Hledej....